Finikas Lines & Travel

 

Finikas Lines & Travel e ka filluar aktivitetin e saj ne 1994 me zyrat qendrore ne Sarande (Shqiperi).

Objektivi yne kryesor eshte te rrisim cilesine e sherbimit te transportit te pasagjereve dhe automjeteve per kenaqesin e plote te klieneteve tane.

Finikas Lines & Travel ka aritur te konsiderohet si nje prej operatoreve kryesore ne linjat e transportit nderkombetar detar, tokesor, po ashtu edhe ne fushen e turizmit, me udhetime turistike.

Me njohurit tona dhe kerkesat e klienteve, kemi aritur te bejme maksimumin ne linjat detare dhe tokesore duke ju ofruar klieneteve shpejtesi dhe komoditet, per nje udhetim sa me te shpejt dhe te kendeshem.

 

Shërbimet

 

 • Ekskursione ne te gjitha vendet e Shqiperise dhe Greqise
 • Bileta trageti
 • Transport me autobua ne destinacione te ndryshme
 • Sherbime Portuale
 • Agjensi Detare dhe Turistike

Timetable

SEASON: 06 APRIL - 10 MAY

DAY SARANDA - CORFU CORFU - SARANDA
EVERYDAY 10:30
16:00
09:00
18:30

How To Book With Us

EMAIL RESERVATION

Your online reservation can be made up to 24 hours before departure. You can pay your ticket not less than 1,5 hours before the departure at the central ticket office of our company at the new port of Corfu and Saranda port.
 

Click Here to Reserve by Mail

BOOK ONLINE

Your online reservation and payment can be made up to 24 hours before the departure. With your printed ticket you can go directly to the international passenger terminal. It is not necessary to report to the central port agencies for check-in. Book Early and Save 10% discount on the official rates.

Click Here to Book Online

*Mobile phone number and email address is necessary for contact in case of Itineraries modification.

Udhëtime

JEEP SAFARI ADVENTURE

Nisemi nga Saranda dhe destinacioni jone I pare eshte fshati I Borshit, te ujevara bejme nje pushim  te vogel per kafe ose nje pije dhe per...

ALBANIA NIGHT

Finikas Lines ju ofron nje nate mahnitese plot muzike ‘live’, kercimtare (valltare) me kostume trandicionale, darke dhe vere vendase. ...

MINI JEEP SAFARI

Nisemi nga porti dhe vizitojme kalane e Lekuresit, ku ndalojme per 30 min per te eksploruar kalane dhe per te bere foto te mrekullueshme,...

GJIROKASTRA DHE SYRI I KALTËR

Ne ju japim mundësinë për të zbuluar qytetin e njëmijë shkallëve Gjirokastën bashkë me burimin e Syrit të Kaltër një udhëtim i organizuar...

BUTRINTI DHE KËSHTJELLA E LËKURËSIT

Për adhuruesit e historisë dhe arkeologjisë ejani me ne për të eksploruar BUTRINTIN dhe Kështjellën e Lëkurësit me autobuzët tanë të rinj a...

PARGA

Për një ditë të bukur dhe eksperiencë të paharrueshme bashkohuni me ne për të vizituar qytetin e bukur të Pargës. Parga shtrihet në pjesën...

KORFUZI

Finikas Lines ju jep mundësinë për një udhëtim ditor në qytetin kozmopolitan të ishullit të Korfuzit. Nisja në mëngjes dhe kthimi në...

PORTO PALERMO DHE PLAZHI I KRORËZIT

Për adhuruesit e detit dhe varkave FINIKAS LINES gjatë verës organizon një ditë të bukur jashtë për të zbuluar plazhin më të bukur të...

 

 

 

Jeep Safari in Albania

Finikas Lines offers exclusively Jeep Safari trips with their vast fleet of cars. Enjoy raw and untamed landscapes, crystal clear waters of our natural springs, and our magnicifient coast.

Click on the video on the side to watch our jeep safari video!

Got Questions?

Reservations and bookings can be made through all Central agencies at the Port, and online in official Finikas Lines website at www.finikas-lines.com.

The ticket is issued in the passenger’s name and is strictly personal. It is not transferable and is valid only for the specific route it has been issued for. Any change must be reported to the central ticket office at the Port.

 • From the date of the ticket issue and up to 30 days before the scheduled departure, the fare of the ticket is fully refundable.
 • From 29 days up to 7 days before the scheduled departure: 75% refund.
 • From 6 days up to 24 hours before the scheduled departure: 50% refund.
 • In less than 24 hours of the scheduled departure the fare is not refunded.
 • Tickets can be refunded or converted only by the issuing agency or by the Company in case of online booking.
 • Tickets cannot be cancelled by telephone.
 • NON-SHOW tickets are not refundable.

In case of a lost ticket the passenger must immediately notify the issuing Travel Agent or the Port Agent or the Company. The travelling passenger can only pick up the reprinted ticket with valid identification at the port of departure.

Fares and timetables listed in this catalogue are based on conditions existing at the time of print. If any conditions should change after the time of print, the Company reserves the right to make changes to the timetable, the fares and the routes or to refrain from contractual obligations without prior notice. The Company however is not liable for any damages resulting thereof. The aforementioned conditions include any kind of unforeseeable circumstances like an increase in fuel prices or currency fluctuation. In the unlikely event that contractual obligations may not be fulfilled, the customer is entitled to a full refund of payments made. Schedules are subject to change without prior notice.

The fares of tickets purchased in other countries may differ due to fluctuations in the exchange rate.

Group fares can be requested through the Company. A group consists of minimum 16 passengers.

 

Didn't get your answer?
Please visit our FAQ & Terms/Conditions page to find out more.

Rreth Nesh

Finikas Lines & Travel ka arritur te konsiderohet si nje prej operatoreve kryesor ne linjat e transportit nderkombetar detar, tokesor, po ashtu edhe ne fushen e turizmit, me udhetime turistike.

 

Lexo më Shumë

Agjensitë në Shqipëri

Address: Lagjia Nr. 4, Rruga Mitat Hoxha, Prane Portit, Sarandë, Shqipëri

 

   

Agjensitë në Korfuz

Porti Korfuz, Greqi

Finikas Lines
Mancan Travel / Anek Lines 

1, Rruga Ethnikis Antistaseos
49100 Korfuz, Greqi

T. 00302661032664

NEWSLETTER

Subscribe to our newsletter and get informed.
go top