GJIROKASTRA DHE SYRI I KALTËR

Ne ju japim mundësinë për të zbuluar qytetin e njëmijë shkallëve Gjirokastën bashkë me burimin e Syrit të Kaltër një udhëtim i organizuar me autobus me një guidë në gjuhën tuaj.

Qyteti i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në jug të Shqipërisë, Gjirokastra e vendosur në anën e pjerrët të lagunës së Drinos që ka pamjen e një pejsazhi historik e rrethuar nga male me dëborë. Ky ‘ qytet i njëmijë shkallëve’ përbëhet nga qindra shtëpi-kulla të stilit Otoman me cati të gurta dalluese, ballkone të drunjtë dhe mure të gurtë të lyera me gëlqere.

E sunduar nga muret rrethues të thepisur të kështjellës së saj të madhe, Gjirokastra është një qytet magjik me një të kaluar të trazuar.

Burimi i Syrit të kaltër ndodhet 1km larg nga rruga kryesore Sarandë-Gjirokastër. Prurja mesatare e këtij burimi është 6m3/sek dhe thellësia e tij është 45m. Zona përreth liqenit ka një florë dhe faunë shumë të pasur, ku mund të gjeni troftën e lumit dhe shumë lloje kafshësh të tjera si: kunadhe, dhelpra dhe lloje të ndryshme zvarranikësh etj.   

Book This Tour

Udhëtime të ngjashme

Nisemi nga Saranda dhe destinacioni jone I pare eshte fshati I Borshit, te ujeva...
Finikas Lines ju ofron nje nate mahnitese plot muzike ‘live’, kercimtare (vallta...
Nisemi nga porti dhe vizitojme kalane e Lekuresit, ku ndalojme per 30 min per te...
Për adhuruesit e historisë dhe arkeologjisë ejani me ne për të eksploruar BUTRIN...
Për një ditë të bukur dhe eksperiencë të paharrueshme bashkohuni me ne për të vi...
Finikas Lines ju jep mundësinë për një udhëtim ditor në qytetin kozmopolitan të...
Për adhuruesit e detit dhe varkave FINIKAS LINES gjatë verës organizon një ditë...

Rreth Nesh

Finikas Lines & Travel ka arritur te konsiderohet si nje prej operatoreve kryesor ne linjat e transportit nderkombetar detar, tokesor, po ashtu edhe ne fushen e turizmit, me udhetime turistike.

 

Lexo më Shumë

Agjensitë në Shqipëri

Address: Lagjia Nr. 4, Rruga Mitat Hoxha, Prane Portit, Sarandë, Shqipëri

 

   

Agjensitë në Korfuz

Porti Korfuz, Greqi

Finikas Lines
Mancan Travel / Anek Lines 

1, Rruga Ethnikis Antistaseos
49100 Korfuz, Greqi

T. 00302661032664

NEWSLETTER

Subscribe to our newsletter and get informed.
go top